seter cinsi köpekler ferma verirmi verme - Rastgele Avcı Soru Cevap Bölümü
Sayın Ziyaretçimiz lütfen konu ve cevaplarınızda site içeriğine uygun mesajlar yazınız.
Aksi takdirde site içeriği dışındaki mesajlar yayımlanmaz.
Bilginize.
Ana Sayfa - seter cinsi köpekler ferma verirmi verme
Konu : seter cinsi köpekler ferma verirmi verme (22.12.2007 13:07:14)
Konuyu Açan:
kocareis_64
çok değerli site üyeleri benim dayımın 1,5 2 yaşlarında saf kan seter cinsi kuşçu köpeği var hayvan çok güzel fakat avda kesinlikle ferma vermiyor kendisi başka avcı arkadaşlarına sormuş bu cinslerin ferma vermediğini söylemişler seterler ferma verirmi vermezmi vermesi için eğitim gereklimi veya nasıl bi eğitim gerekir lütfen bize yardımcı olursanız sevinirim zira köpeğin bozulmasını istemiyorum.

Cevap : r (13.01.2008 18:50:24)
Cevap Yazan:
avcıbaşı
Şehir: BURSA
reis köpek erkek mi dişimi öyle bir şey yoq her köpek perma verir. eger köpek erkekse normaldir erkek köpek 2 yaşından sonra av yapmaya başlar.

Cevap : ferma (28.01.2010 16:10:40)
Cevap Yazan:
mesutçelik_er
iyi günler.arkadaşlar bende 5 aylık setter yavru var.10gündür culluk kanadı ile ferma eğitimi vermeye calışıyorum ama sadece kanadın arkasından deli gibi koşuyor.yorulmasına ragmen ferma vermiyor.daha başka ne yapabilirim.lütfen bana bir fikir verirmisiniz.teşekkürler.

Cevap : seter ve av köpekleri (28.01.2010 23:32:50)
Cevap Yazan:
nurettin
selam avci kardeslerim genel bir yazi yazacagim her köpeyin ögrenme cagi vardir. yasi ayi vardir. bu süreyi gecerse köpeyin eytimi ve av görmesi köpeyi eyitme zor olur.

dört bes aylik köpek ferma vermesi lazim niye derseniz. bu köpeklerin ic gudusunde avcilik ve avci kopeyi oldugundan az veya ufak ufak ferma vermesi lazim genelde köpek eyitimi anne yavruya dogurduktan sonra köpek eyitimi baslamistir. asagi yukari köpek dört bes aylikken her köpek icin gecerlidir. av köpeyine ufak ufak eyitime baslanir.

burasi önemli yazimin köpekleriniz. saf kan setermi birde bu köpeklerin tam avi basladiklari yas hangi yas olduguna biliyormusunuz.

eyer köpeyiniz. ferma vermiyorsa ferma feren usta kuscu köpek varsa arkadasinizda bu köpeklerle avi Gotürün bu köpekleri bakarak ferma verecektir. bazi köpekler bögle ögrenir. av yapmasina saygilarimla avciya

Cevap : Köpek Eğitimi (10.02.2010 10:58:33)
Cevap Yazan:
Erdinc
Selam av ve doğa dostları. Üstatlarımın affına sığınaraktan av köpeğinin seçimi ve eğitimi ile ilgili olarak yapmış olduğum araştırmalardan elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Güzel bir av köpeğine sahip olmak her avcının büyük arzusudur. Malumunuz av köpeksiz olmaz, olsa da tat vermez. İyi bir av köpeğine sahip olmak için önce iyi bir av köpeği seçmek gerekir. Av köpeğinizi seçerken özellikle anne ve babanın iyi birer cins olması, bunun yanı sıra her ikisinin de avcı olması, yani av yapması gerekir ki, avcılık geni atadan oğla geçsin. Köpeğin ana ve babası son derece iyi, safkan olabilir. Ancak avı bilmiyorsa avcılık genini taşımıyorsa işiniz çok zor olur, genellikle de başarısızlıkla sonuçlanır.

Yavru seçiminde anne ve baba iyi cins ve avcı iseler yavrular dünyaya geldikten sonra köpeğinizi seçme zamanı gelmiştir. Bu iş 10 dakikada, bir saatte, birkaç günde olmamalıdır. Bir dişi köpek genelde 7 yavru yapar, bu yavruların 4 adedi av yapar, bu 4 adetten 2 adedi ise süper av yapar. İşte bu iki yavrudan birinin seçilmesi gerekir ki avda ve doğada maksimum huzur bulunsun.

Bu yavruları nasıl seçeceğiz? Yavrular dünyaya geldikten 1 hafta kadar sonra daha gözleri açılmadan bütün yavruları annesinden ayırmalı ve annesinin kokusunu alarak önce hangi yavrunun annesini bulduğunu tespit etmeliyiz. Sonra yavruların gözleri açıldıktan sonra yani 2 haftadan sonra bir sucuk parçası veya salam parçasını toprağa gömdükten sonra bu parçaları hangi yavrunun öncelikle bulduğunu tespit etmeliyiz. Bu testlerden sonra eğiteceğimiz yavruyu seçip eğitime başlamamız gerekir.

Her şeyin başı sevgidir. Yavruyu sürekli olarak kucağınıza alıp sevmeniz, onunla ilgilenmeniz onun size daha iyi motive olmasını, sizin için hep bir şeyler yapmak istemesini, sizin köpeği sahiplendiğiniz gibi onunda sizi sahiplenmesini sağlayacaktır. Yavruyu annesinden ayırdıktan sonra birkaç gün veya bir iki hafta yalnız kalan yavruya daha çok ilgi ve şefkat göstermelisiniz. Onunla çok vakit geçirmeli, kucağınıza alıp sevmelisiniz.

Yavrular annelerini emerken veya sizin onlara yemek verdiğinizde yemeklerini yerlerken bir mantar tabancasına taktığınız mantarları patlatın, her yemekte bir veya iki mantar patlatmanız yeterlidir, yemek yerken dikkatleri yemeklerinde olduğundan önceleri sesten irkilseler de yemeği bırakıp gidemezler, zaman içinde yavrular silah sesine motive olurlar. İleriki aylarda müsait yerlerde Tüfek patlatarak alışkanlıklarını pekiştirebiliriz, bu sayede Tüfek patlayınca kaçıp gitmezler. Ayrıca yavrular yemek yerlerken yemeği önlerine atıp gitmemeli karınları doyduktan sonra önlerinde kalan yemek tekrar alınmalıdır. Köpeklerin yemek gömme duyuları vardır. Fazla kalan yemeği gömerler, bu alışkanlığı kazanmamaları gerekir, aksi halde avınızı alıp gömmeye gidebilirler. Yemeğini gömmeye gitmesi halinde tepki göstererek hafif bir şekilde canı acıtılabilir, gömmemesi gerektiği öğretilmelidir.

Köpekte ferma kadar aport eğitimi de çok önemlidir. Köpekler, değerli üstadımız Nurettin abimin de belirttiği gibi, içgüdüsel olarak ferma verirler, ancak ferma eğitimi yaptırmamız daha erken ve daha güzel sonuçlar almamızı sağlar.

Öncelikle köpeğimize aport eğitimi vermeliyiz. Bir çok avcı köpeğini eğitirken elindeki bir nesneyi atarak köpeğinin getirmesi öğretir. Bu da bir yöntemdir, ancak bu yöntemle eğitilen köpekler avda kuşa ferma verip kuşu kaldırdıktan sonra komutsuz olarak kuşun peşinden koşarlar. Kuşun nereye düştüğünü göremezler, bazen kuşu geçip giderler, bazen bulmakta zorlanırlar. Köpekler sadece kuşun kokusuna ferma vermezler, köpeklerin korku algılama yetileri de vardır. Kuşun kokusuyla karışık korkusunu hisseden köpek ferma verir. Bu sağlam bir fermadır. Köpek sadece kuşun kokusuna ferma verse idi. Avladığınız ölü her kuşa ferma verir, sizin gelmenizi beklerdi. Alıp getirmezdi. Bu şekilde eğitim vereceksek nesneyi atmadan önce köpeğimizi tutmalıyız ve komutla nesneye göndermeliyiz. Ayrıca avı sıkmasını deforme etmesini önlemek içinde tedbirler alabiliriz. Sert bir nesne ile çalışmak genelde iyi sonuç verir. Ancak avı sıkıyorsa donmuş kuşla çalıştırabiliriz. Soğuk dişlerini sızlattığı için kuşu ayağından veya kanadından tutup getirecektir.

Tavsiye edilen aport eğitimi zorunlu aport eğitimidir. Köpeğe bu iş zorunlu olarak öğretilmelidir. Yaban TV de Canım Köpeğim Programını izlediyseniz orada zorunlu aport eğitiminin nasıl yapıldığı görsel olarak teferruatlı bir şekilde anlatılmaktadır. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. İnternette de yayınlanmaktadır.

Ferma eğitimine gelince bu eğitim son derece basittir. Neden basit derseniz köpeğinizin iç güdüsünde ferma vardır. Siz bunu açığa çıkartmaya yardımcı olursunuz. Bu yüzden basittir. Öncelikli olarak var ise bir av kuşunun kanadını (yok ise köpekler için kötü kokulu olan karga, güvercin, serçe vb. kuşları dondurmak sureti ile) sert bir nesneye sarıp 1,5 m uzunluğunda bir ipe bağlayınız, bu ipi de yine 1,5 uzunluğunda bir sopaya bağlayarak köpeğin önünde oynatınız, bu eğitim için köpeğinizin 2-3 aylık olması yeterlidir. İpin ucundaki nesneyi köpeğinizin önünde oynatınız, köpeğin dikkatini çekecek ve nesneye saldırmaya başlayacaktır. Öncelikle nesne ile oynamasına kısa bir zaman izin verilmeli, sonrasında ise nesne sürekli olarak köpekten kaçırılmalıdır. Nesneyi durdurup köpeğinizin yaklaşmasını beklemeli ve tam yakalayacağı zaman nesneyi başka bir yere kaçırmalısınız. Bu eğitimi yaparken köpeğinizi fazla sıkmayın günde 10-15 dk. yeterlidir. Zaman içerisinde köpek önündeki nesnenin üzerine yürüdükçe onun kaçacağını öğrenecek ve onun kaçacağını düşünerek nesneye ferma vermeye başlayacaktır. İyi bir aport eğitimi vermiş iseniz köpeğiniz tamam demektir. Gerisi sürekli olarak ava Gotürmeye doğada bulunan kuşlarla tanışmaya kalmıştır. Avda hemen ferma vermesini bekleyemezsiniz, fermayı öğrenmiştir, ancak avlamayı avda sizinle öğrenecektir.

Köpeğinizi eğitirken ara sıra sevdiği yiyeceklerle ödüllendirebilirsiniz, ancak her hareketine ödül vermeyiniz, zira sizden her yaptığı iş için ödül bekler. Ayrıca köpeğinizin hata yapması durumunda yaptığı hatanın yanlış olduğunu öğretmek için hata yaptığı andan itibaren 1,5 saniye içerisinde tepkinizi göstermelisiniz. Ona 1,5 saniye içerisinde hayır diye bağırarak veya hayır diyerek canını acıtarak yaptığının yanlış olduğunu öğretmelisiniz. 1,5 saniye sonra köpeği dayaktan öldürseniz de asıp kesseniz de neden cezalandırıldığını anlamayacaktır. Boşa kendinizi de köpeğinizi de üzmeyin. Çok canını yakıp sizden kaçmasına da mahal vermeyin.

Konu çok teferruatlı ancak kısa ve öz olarak acizane paylaşmak istedim. Saygılarımla Avcıya.

Cevap : setter köpekler (09.04.2010 11:07:13)
Cevap Yazan:
oguzhan akta
Şehir: ankara
hangi tür hayvana gider ingiliz setter tavşan avında kullanılırmı ve her köpek ferma verir

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.