otomatik tüfekte alt vurma sorunu - Rastgele Avcı Soru Cevap Bölümü
Sayın Ziyaretçimiz lütfen konu ve cevaplarınızda site içeriğine uygun mesajlar yazınız.
Aksi takdirde site içeriği dışındaki mesajlar yayımlanmaz.
Bilginize.
Ana Sayfa - otomatik tüfekte alt vurma sorunu
Konu : otomatik tüfekte alt vurma sorunu (24.11.2014 16:05:19)
Konuyu Açan:
yavuz şevik
Şehir: İzmir
hepinize selamlar.arkadaşlar 2 gün önce yeğenime yarı otomatik bir aav tüfeği aldık.geçtiğimiz pazar günü tüfeği denemeye gittik,otomatikler genelde 32 gramla daha verimli çalışır diye yanımıza sadece 32 gr.6 ve 7 numara fişek aldık,acele ile çıktığımız için şokların tamamını almayı unutmuş ve bütün atışları 4 çentikli şok ile yaptım.32 gr. fişeklerde sürekli alt vurma sorunu vardı.yaklaşık 30-40 cm kadar aşağı çekiyordu.bir kaç tane 30 gr.6 numara fişek ile deneme yaptım tam isabet sağladı.bahsettiğim alt vurma sorunu gramajla alakalı bir durum gibi geldi bana,ama benim bildiğim tüfek alt vuruş veya üst vuruş yapıyorsa bütün gramajlarda yapar.fakat denemeler öyle olmadığını gösterdi.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.gramajın yükselmesi alt vuruşa sebep olurmu?

Cevap : Av tüfeği alt üst vurma (24.11.2014 23:58:06)
Cevap Yazan:
Yönetim
Şehir: Ankara
Sayın Yavuz Şevik,
alt ve üst vurma sorunu çok yaygın olmasa da bazı avcılar tarafından dile getirilmektedir. Bu durumda akla ilk gelecek olan düşüncenin tüfeğin kişiye uygun olmamasıdır. Uygun olmama olasılıkları ise dipçik (kundak) uzunluğu, dipçik (kundak) yüksekliği veya alçaklığı şeklinde söylenebilir. Bu konuda net bir karar vermenin yolu da insan hatası olasılığını ortadan kaldırmak için, tüfeği sabitleyerek atış yapıp denemektir.

Bu anlamda sizin anlattığınızdan yola çıkar isek, iki çeşit fişek ile yapılan denemelerin birisinde sorun yaşanmaması her seferinde tüfeğin aynı şekilde tutulmadığı kanısı oluşmaktadır. Bu kanının olmaması için tüfeğin sabitlenerek denenmesinde fayda vardır.

Genel anlamda eğer dipçik (kundak) düşük ise hedeften aşağı vurmasına, yüksek ise yukarı vurmasına neden olur.

Sabitlenerek deneme sonucuna bakılarak hala alt veya üst vurma var ise.

Kısaca söylemek gerekir ise, alt vuruşlarda dipçik (kundak) yükseltilmeli, üst vuruşlarda ise dipçik (kundak) alçaltılmalıdır şeklinde özetlenebilir.

Cevap : otomatik tüfekte alt vurma sorunu (25.11.2014 15:53:28)
Cevap Yazan:
yavuz şevik
Şehir: İzmir
ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.dipçik atıcı ile gayet uyumlu,tüfeği sabitleyerek atış yapmadım ama 30 gr attığımda saçmalar kesinlikle alt vurmuyo ve nişan aldığım yerde toplanıyor,bi çok defa denedim,32 gr. mıda bi çok defa denedim sürekli alt vuruyor ve alt vurma mesafesi yaklaşık 40 cm. kadar.size yazdıktan sonrada biraz araştırma yaptım,namlunun kasaya giriş açısı ile alakalı oluyormuş,dipçik ölçüsü ile alakalıymış ve birde bazı tüfeklerde gramaj arttıkça alt veya üst vurduğu oluyormuş.bizimki büyük ihtimal gramajdan kaynaklı.bir şey daha öğrenmiş oldum.tekrar ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.pazar günü nasipse tekrar deneme yapıcam,gözlemlerimi paylaşırım,olurda sitede bulunan bir avcı arkadaşın başına böyle bir sorun gelirse belki bu deneyimdende faydalanabilir.saygılarımla...

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.