Avcı Dostlara Bir sorum - Rastgele Avcı Soru Cevap Bölümü
Sayın Ziyaretçimiz lütfen konu ve cevaplarınızda site içeriğine uygun mesajlar yazınız.
Aksi takdirde site içeriği dışındaki mesajlar yayımlanmaz.
Bilginize.
Ana Sayfa - Avcı Dostlara Bir sorum
Konu : Avcı Dostlara Bir sorum (30.11.2013 21:41:23)
Konuyu Açan:
ealtan
Şehir: Ardahan
Öncelikle ismim ercan kamu çalışanı olarak ardahanda ikamet ediyorum 32 yaşındayım
bugun avlakta başıma bir olay geldi ilk defa bu tip bişeyle karşılaştım bilgim olmadığı için size danışayım dedim avlakta yanımda bir misafirim vardı orman ve su işleri kontrolunde belge ve evrak kontrolu yapıldı ve yanımda misafir getiremiyeceğım söylendi yanımdakı kişide tüfek yok yani söyle diyim araçta tek tüfek yanımızda başka tüfek yok yanımda misafir getiremiyeceğım konusunda bir uyuşmazlık yaşandı bu konuda yasal bir mevzuat varmı

Cevap : Avlakta sorun (30.11.2013 23:25:40)
Cevap Yazan:
Yönetim
Şehir: Ankara
Sayın ercan,
avcının yanında bulunan kişi ile ilgili bir yasa da yok, öyle bir saçmalık ta yok. Bence ilk yapmanız gereken size bunu söyleyeni şikayet etmek ve hakkında dava açmak.

Kanunları ve kanunların atıfta bulunduğu Yönetmelikleri iyi okuyun. Hatta yanınızda bir fotokopisini alın.

Gelelim işin özüne, Yivsiz tüfek taşımak 2521 sayılı yivsiz tüfek kanununa tabiidir. Avcılık ise 4915 sayılı Kara avcılığı kanununa tabidir. Eğer kanunda yönetmeliklerle düzenlenir denmiyorsa kanun da yazan geçerlidir.

Eğer siz avcı iseniz 4915 sayılı kanun da yazanlara uymak zorundasınız. Eğer avcı değil iseniz ve yivsiz tüfek taşımak veya bulundurmak istiyorsanız 2521 sayılı kanunda yazanlara uymak zorundasınız.

Burada ki esas mesele elma ile armudu karıştırmamak. Fakat ülkemizde maalesef insanlar kanunları ve yönetmelikleri okumadıkları için hep karıştırırlar.

Yivsiz tüfeğin ruhsatına bakma görevi meskun mahallerde polis, meskun mahaller dışında da jandarmanındır. Çevre koruma memurunun buna yetkisi yoktur. Çevre koruma sadece avcılık belgesi ve avlanma puluna bakmaya yetkilidir. O kadar yetkili ise arabanın ruhsatına da baksın, muayenesi de baksın bakalım ne oluyor. İnsanlar hemen ona sanane der. Aynı sana neyi bu konuda da demek gerekir. Örneğin ben Çankırı’da ve Ankara’ da karşılaştıklarımda kendilerine yeni çıkan yönetmeliği biliyor musunuz diye sordum evet biliyoruz dediler. Bende avcı değilim ne yapacaksınız diye sordum, hiçbir şey diye cevap aldım. Gerekir se kanun ve yönetmelikler sitemizde mevcut oradan yazıcıdan çıktı alın veya resmi Gazete’nin sitesinden çıktı alın yanınızda taşıyın ve çevre koruma geldiğinde de hangi kanun gereği yivsiz tüfek ruhsatını kontrole yetkileri olduğunu sorun belge isteyin. Kardeşim ben avcı değilim ve 2521 sayılı kanuna tabiyim o kanunda bana taşıma yetkisi veriyor diye söyleyin. Bu ve benzeri konularda mücadele etmemiz gerekiyor.

Yoksa bizi pıstırırlar.

Aslın da bu konuda söylenecek çok söz ver fakat size yivsiz tüfek kanununun bazı maddelerini değiştiren 22 Nisan 2009 tarihinde ki maddeden söz edeyim.

Madde 6 yı okur iseniz
…. yivsiz tüfek ruhsatnamesi harcının ödenmiş olması kaydıyla, verildiği tarihten geçerli olmak üzere 5 yıl süreli yivsiz tüfek ruhsatnamesi düzenlenir. Bu belge tüfek sahibine, bulundurma ve meskun mahaller dışında kırsal alanda taşıma yetkisi sağlar. Söz konusu tüfeklerin köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde ya da araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur.

Sorunuzla ilgili olarak ayrıca sitemizin Resmi Yazılar ve Yararlı Bilgiler bölümü altında bulunan Yivsiz Tüfek Kanunu , Yivsiz Tüfek Yönetmelik ve Yivsiz Tüfek Ruhsatı yazılarını okumanızı öneririz.

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.