bundan otuz yil once kullandigim - Rastgele Avcı Soru Cevap Bölümü
Sayın Ziyaretçimiz lütfen konu ve cevaplarınızda site içeriğine uygun mesajlar yazınız.
Aksi takdirde site içeriği dışındaki mesajlar yayımlanmaz.
Bilginize.
Ana Sayfa - bundan otuz yil once kullandigim
Konu : bundan otuz yil once kullandigim (27.07.2009 22:14:43)
Konuyu Açan:
nurettin ozturk
selam avci bu eski dolma tuveklerdi kara barut kullanilir. dumansiz barut kullanirsan patlar. cunku dedemin silahina dayimin oglu dumazsiz barutla doldurmus patlatdi tabi bilgisizlik sormadan silahi alip kullanmasi gerci birsey olmadi cunku bu silahlarin demiri yumusak demirdir. dumansiz barutun basinci yuksek oldugundan bu silahlari patlatir. ama bes on sıkILIK kara barutun icine bir sıkILIK bir fiseklik dumansiz koyabilirsiniz. bu silahin gucune artirir tabi kesinlikle cok koyulmaz on fisek dolduracak kara barutun icine bir fiseklik dumazsiz barut konulabilir dumansiz barut bu silahin gucune gut katar. ama az olmak sartiyla DIKKAT IYI KARISTIRIN HER IKI BARUTU bazi eski belcika cakmakli av silahlari vardir bu civtelerin demirleri yumusaktir bu silahlarin fiseyine doldururkende bes fiseklik dumansiz barutun icine bir fiseklik kara barut konmasi silahin pervormansina artirir. birde kara barutla doldurulan kursun hedefi cok duzgun gider. dumansiz barutdan daha iyi hedefi gonderir kara barut kursunu.
saten yeni yeni kara barut kullanan silahlar yapilmayi basladi bu sepepten dolayi kursunu daha iyi gonderdigi icin hedefi kursun hedefi cok isabetl i gidiyor. avci daha iyi atis yapabiliyor. kara barutda eskiye donus tabi yeni cagi uyarlanmis silahlarla yaptilar.YOUTUBEDEN BURDAN BAKIN (fun with a 1830 muzzleloader) burdan bakin ve (antigue 200 year oldguns) bunuda kakin eskiden yeniye dogru yeni avcilarin bilgisine sunmak icin yazmisimdir. saygilarimla avciya

Cevap : siz avci kardeslerden birsey duyamadim (03.09.2009 01:24:11)
Cevap Yazan:
nurettin ozturk
selam avci ben bu vidolari bu yazilari siz avcilar. icin yazdim bu vidolari goruntu olsun diye burayi koymadim birseyler ogrenelim diye avcilarin bilgisine sundum burdaki vidolarda neler gordunuz neler ogrendiniz ne gordunuz ne fark etdiniz. siz avci arkadaslari nasil bir bilgi verdi nasil bir fikir. edindiniz bilmiyorum bekledim siz avci kardeslerden belki birsey duyarim diye ne yazikki duyamadim bu yaziya yazma ihtiyaci duydum
simdiye kadar burda GELECEGIM BOYUK AVCISI ( ERDINC ) kardesimiz gelecigin bilgili bir avcisi olacaktir. cunku soruyor okuyor bilgilerine paslasiyor. EN ONEMLISI ARASTIRIOYOR. IYI TECRUBE SAYIBI OLUYOR. AVCILIK KONUSUNDA SILAH KONUSUNDA ILERKI YASLARDA BOYUK BIR BILGI SAYIBI BIR AVCI OLACAK VE ETRAFINDAKI AVCI ARKADASLARINA HELE YENI AVCILARI COK DEYERLI BILGILER VERECEK

bazi avcilar sogle diyor bir silahim var on iki fisek aliyor. diyor bu avcilik deyildir. silahtan anliyan bir avci deyildir.
yukardaki vidoda goruyorsunuz bir el atimlik tek atislik bir tek dolma tuvek hedef gozden kaybolma durmuna geliyor ates ediyor avci furuyor. niye cunku silah tek atimlik bir dolma tuvek belki sizleri bir basit bir olay gibi gelen bu vidodaki olay aslinda yeni avcilari cok esasli bir bilgi veriyor hele silahlar hakkinda burda bir avci boyugumden bassetdim bu tek doma tuvekle nekadar keklik tavsan domuz furdugu bilinmez sayisi bilinmez tek atis bir tane tomuz furuyor. tek atisla tek atimlik tuveyi ile nasil oluyor. bu cunku silah gibi silah oldugundan avci bes on kursun atiyor domuz hale gitmeyi calisiyor. niye elindeki silah tam kaliteli bir silah deyilde ondan
YOUTUBEDE GORUYORSUNUZ av vidolari izliyorsunuz ne goruyorsunuz. adam bir domuza bir suru kursun atiyor. hale domuz gitmeyi uyrasiyor domuz yarali oldugu halde at gibi gidiyor. domuz. domuza oldurmek icin bir suru kursun yakiyor. avci niye cunku elindeki silah kalitesi dusuk veya silahi uygun fiseyi bulamamis veya bulmamis sebep bu eyer elinde iyi bir silah olsa silahina tam uygun fiseyi bulmus olsa avci birazda duzgun bir atis yapsa domuz oldugu yerde kalir domuza oldurmek icin bir suru kursun atmasina gerekmez. domuz delik desık oluyor domuz gitmeyi uyrasiyor. bogle durumlarda elinizdeki silah ya kalitesizdir. yada silahiniza uygun fiseyi bulmamisinizdir. bu sepepden dolayi avi bir suru kursun atmak zorunda kalirsiniz domuzdan haril haril kan akiyor. domuz gitmeyi calisiyor.
gercek iyi bir silah iyi silahi iyi uyarlanmis bir fesek bogle av yapmaz tek atis domuz oldugu yerde kalir.
tavsani atis yapiyor avci tavsan debil debil yuvarlaniyor iyi silah bunlari yapmaz tek atis tavsan sanki bir gun once olmus gibi oldugu yerde kalir ve katir. tavsan
bogle avi hangi silahlar yapar iyi silah iyi uyarlanmis silahi fisekle av yapar iyi silahlar. iyi olmayan silahlar on defa atis yaparsiniz domuza zor oldurursunuz. tavsanida elinizle tupmayi bicakla kesmeyi gidersiniz. yani avi iki defa oldurmus avlamis olursunuz burdaki koymus oldugum vidolardaki iyi silahlar nasil av yapiyor gorun diye koydum aslinda nasil olduruyor silahlar kusun cani havada cikiyor silah kusu havada burusturuyor. bizim avcilar bunu caput eskisi gibi dusuruyor. avi silar derler iste burdaki koymus oldugum vidolarda bu bilgiler var. siz avcilar gormenizi istedigim ve sebep unsurlar buydu umarim goren avci kardeslerim olmustur. saygilarimla avciya

Cevap : Tüfeklerimiz (07.09.2009 14:12:47)
Cevap Yazan:
Erdinc
Selam Nurettin Abi. Öncelikle bana güveninizden ve bu güne kadar vermiş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı size nasıl teşekkür etsem bilemiyorum.Siz sürekli olarak yılların verdiği tecrübe, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşarak yeni avcılara bir örnek oldunuz, onları eğittiniz ve ayrıca bilinçsizce avlanan çok avcıyı da av ve doğaya saygılı birer avcı olmaları yönünde telkinlerde bulundunuz. Eminim ki av ve yaban hayatına katkılarınızdan bir çok avcı yararlanmıştır.

Sizin eşsiz bilgi ve deneyimleriniz sayesinde artık av ve yaban hayatının korunması yönünde kendi çevremde bazı çalışmalar yapmakta ve avcı arkadaşları bu doğrultuda yönlendirmekteyim. En önemlisi ava ve doğaya saygıdır.

Ben avladığım av hayvanlarının hiçbir surette acı çekmesini, çırpınmasını istemem. Buna gönlüm razı gelmemektedir. Bu nedenle daha önceleri bir çok çeşit tüfek deneme fırsatım oldu, sizin verdiğiniz eşsiz bilgiler sayesinde doğru tüfeği ve doğru fişeği bulma yönünde epey uğraştım. Nedense yerli tüfeklerde bir türlü muvaffak olamadım. Çeşit çeşit silahlar denedim, çiftesi. Otomatiği, pozesi vs. hiç birinden istediğim sonuçu elde edemedim.

Sonunda bu sezon yeni bir 20 yılık 1-3 şok İtalyan marka bir süper poze edindim. Sezon açıldığından bu yana arkadaşlarımla hemen hemen her av gününde avlanmaktayım.Bu güne kadar daha bıçağım kınından 2 yada 3 kez çıktı, oda çok rüzgarlı havada. Değişik marka fişekler kullandım, sonuç değişmedi, bütün avlarım havada can verdi, genellikle ağızlarından kan değil su geldi. Bir kuşa ikinci fişeği attığım hemen hemen olmadı, benimle avlanan avcı arkadaşlarım var, hepside değişik marka ve modellerde yerli tüfekler kullanıyorlar. Otomatiğinden tutun, çifte, poze, pompalı gibi. Ucuzu var, pahalısı var, içlerinde avrupanın belirli markalarına tüfek üreten firmalar var. Bu tüfeklerde değişik marka ve gramajlı fişekler ve değişik şok seçenekleri kullanmaktadırlar. Yaklaşık 10 av günü oldu birlikte avlanmaktayız, bu arkadaşlar ava attıktan sonra atış çok yakın mesafe değilse av yaralandı gitti 100 m öteye düştü, yok yaralı düştü ara babam ara, kuş kaybetmeler vs. gibi sorunları çok yaşadılar. Ben tüfeğimle limitimi kısa sürede doldururken gün boyu limiti dolduramayan oldu. Yanlış anlaşılmasın bu arkadaşların atışları gayet iyi. Sürekli tüfeklerini ve fişeklerini test ettiler, ancak sonuç değişmedi.

Fazla uzattım galiba ama diyeceğim şu ki “Benim tüfeğimde ne var ki fişek seçmiyor, saçması avı çizse dahi öldürüyor, uzak mesafelerde bile sonuç değişmiyor da; diğer arkadaşlar çeşitli sorunlar yaşıyor.”

HANİ DERLER YA ÇOK OKUYANMI BİLİR, ÇOK GEZEN Mİ? Onun gibi bir şey.

Bütün arkadaşlara saygım sonsuz, bilimsel olarak açıklama yapan arkadaşlarımızda var, bizlere olayın bilimsel yönlerini anlatarak aydınlatmaya çalışıyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Benim kimseyle bir derdim yok, ancak anlamıyorum!

BİR YERLERDE BİLİNEN BİR ŞEYLER EKSİK, BİLİNMEYEN BİR ŞEYLER VAR.

NEDİR BU?

Bütün tüfekler kaliteli ise yaşanan bu durum ne? Biri fişek seçmezken, diğerine uygun fişeği bulamıyorsun.

Bence burada bir sır var, Nurettin abi de bu sırrı anlatmaya çalışıyor. Bizleri değerli bilgi ve tecrübeleri ile aydınlatmaya çalışıyor, şahsen ben bilime saygılıyım, ancak deneyime de çok önem veririm. SAYGILARIMLA AVCIYA.

Cevap : avci silah kullanir. (08.09.2009 01:17:22)
Cevap Yazan:
nuretin ozturk
selam erdinc once bana yazmis oldugun bu yazidan dolayi sana cok tesekur ederim ve eyer gercekten sizin gibi dogruya bulmak icin ugrasan arkadaslari bir katkim olduysa NE MUTLU BANA BENIM BURAYI YAZI YAZMAMIN GAYESI BUDUR ERDIN TURK AVCISININ NASIL BIR CELISKI ICINDE NASIL BIR SORUN YASADIGINA BILDIGIMDEN BU YAZILARI YAZDIM ERDINC SIZIN BU YASAMIS OLDUGUNUZ sıkINTILARI COK IYI BILDIGIMDEN BU YAZILARI AVCI KARDESLERIME YAZMA IHTIYACI DUYDUM TEK SEBEP BUDUR ERDINC UMARIM BENI ANLAMISINDIR.
bizim ulkede neler olmuyorki bunlar olmasin eski tiren raylarina sokup eritip silah yaptiklari sogleniyor. neymis tiren raylarindaki kullanilan celikler avrupadaki yapilan silahlarin ayni celikmis bunu sogluyorlar. ve bu tiren raylarindan yapilmis silahlar. eyer dogruysa bu olay turkiyedeki butun silahlar bogle yapilmis olamaz ama demekki yapanlar olmus bu tiren raylarindan silah hangi firma uretdigine bilmen ama nekadar dogru olduguna tartisirim eyer bogle bir olay varsa yapildiysa bu silahlar nekadar guvenilir silahlar oldugu tartisilir. erdinc silahin kundagi av yapmaz namlusu av yapar. tabi bu isin citdiyetine kac firma kavruyor. turkiyede mesele burda iyi silah yapmakta bundan yirmi yil once sarsilmaz italyanlarla ortak beraber silah yaptilar urettiler. sarsilmaz ikibin diye bir super poze birde CESA markasi bu firmalar italyanlarla bir kac sene calisti bu sira bu sarsilmazin sarsilmaz ikibin markasi olan super pozeyi yetmis metre atardik silah mukelmel av yapardi bu sirada cesa markasida vardi iyi av yapardi sonra bir sebetten dolayi italyanlar anlasmayi fest etdiler. beraber calismayi biraktilar. .

bu sirada bu silahlarin niye iyi ciktigina konusurduk bu sarsilmazin sulun avlagina benim hemserim olan mehmet arpaz isletiyor kardesi dr. riza arpaz rahmetli oldu simdi kendisi ile cok domuz avi yaptik bu tayfa coktur rahmetli ufuk guldemirin en yakin arkadaslaridir bunlar. bu avci gurbu genistir ve coktur demek istedigim bu avci gurbu genis cevresi oldugundan cok tanadik oldugundan millet vekilleri ile avi gitdik domuz avi yaptik iki tane domuz furdum ana vatan partisinden bir millet vekili rahmetli turgut ozal zamaninda benim furdugum domuzlarla fotoraf cekildi ne yapacaksin dedigimde yarin ankarayi gidecegim orda millet meclisindeki arkadaslari hava atacagim bak ben domuz furdum diye bana ogle sogledi arkadaslari hava atacagim yarin ankarada diye beni soglemisti domuz avina yasak getirecegiz ama ilk defa avlaniyorum cok guzel birseymis domuz avi yasaklanmasin diye engelliyecegim diye sogledi ve domuz avi uzun sure yasaklanmadi burda anlatmak istedigim sey erdinc eskiden avcilik cok farkliydi genis bir agilemiz vardi avciliktan dolayi yabanda cikiyor toni amca diye bu adam italyan atejesi bir avcidir bu adam bile benim avci akrabalarimla domuz avi yapmis kisiler. bogle genis bir avci agilesine sayip oldugumuzdan cok cesit silah gorme ve deneme kullanma sansimiz oldu ve bu genis cevre ve bu insanlarin eli uzundur her yeri ulasir. her turlu bilgiye ulasirlar. cunku genis bir cevreyi sayip olduklarindan bu cevresi genis avci tayfasi ile bu iyi silahlar kotu silahlar konusuna konusurken edindigimiz bilgiye gore bu av silahlarin yapilma esnasinda namlular pires isleminden geciyormus bu pires isleminde namluya nekadar baski uygulanacak namlu nekadar bir pires gormeli diye bu islemler cok hassas bir islemler olduguna ogrendik eskiden iyi silahlarin namlusu dovulme dogulerek bogle unsurlar kullanmislar simdi yeni teknoleji ile bu islemi pires sistemi kullanarak namlulari uretiyormuslar. bu silahlarin av yapmada cok boyuk bir unsur. tabi bumu sadece su verme islemi demire sertlestirme islemi kac derecede namluya su verilmeli kac defa bu islem uygulanmali sadece bunlarmi silahlarin bir kac cesit ozel metalleri karistirip bu metaller. karisim esnasinda nasil bir unsur ortayi cikariyor, bunlardan biri bakir bunu biliyoruz ama baska ne var bu silahlarin namlusuna yaparken hangi alisimdan yapiyorlar, firansizlar. ulkesinin hava sartlarina gore silah uretiyor adamlar. urettikleri silahlari avda deniyorlar. nasil av yapacak diye ve urettikleri silahlari uygun fiseyi cikarip uretiyorlar. niye cunku silah fisek birbirine uygun olmadimi silahin av yapmayacagina biliyorlar. silahin yuksek giramazli fisekleri dayanikli olmasi yetmez silah hem yuksek gramazli fisek atacak hen sacmalari bozmayacak silahin ucundaki soklar okadar onemlidirki sorma gitsin bu soklar cok ozel alisimlardan yaparlarki silah gucune burdan alir ESKI TECRUBELI AVCILAR SOGLE DER SILAHIN TAM UCUNDADIR SILAHIN ZEHIRI SILAH BURDAN ALIR ZEHIRI DERLER. yani fark etdikleri sey silahin ucundaki sok sacmayi hem toplu hedefi gonderecek hem sacmalar iyi ISITACAK hem sacmayi bozmayacak sok ve hem elektiriklenmesine sagliyacak sacmanin sok silahin ucundaki soklar bukadar onemi vardir silahlarda PEKI kim yapacak bunlari erdinc bir demir ortasindan del bir agac kundak birlestir al sana silah demekle silah olmuyor av yapmiyor.

gelelim bizim turkiyedeki avcilarin sıkintisina bugun bir ALMAN vatandasina taninmamis bir markayi kesinlikle almazlar. kalitesiz bir mali kesinlikle almazlar. eyer bizim turk halki bogle olsa almanlar gibi bilinmeyen markayi almasa guven vermeyen mali almasa kalitesiz bir mali almasa bu bizim silah firmalari ogle silah yaparki avcilar almiyor anliyor diye cok guzel silahlar yapar. millet anliyor, ve almiyor diye bizim milletimiz bu bir avrupalinin yapmis oldugu seyleri bizim milletimiz yapsa kaliteli mallar kullanmayi baslariz ama suc bizim ucuz diye aliyoruz bu mal ucuz diye ucuz kalitesiz demiyoruz, sorun bu bir toplum bilislenmeliki somurmesinler. bizim toplum iyi kaliteli mali aramadiktan sonra kaliteli kalitesiz mali ayirt etmeden alirsa sonuc bu olur erdinc onlarda umursamiyor. iyi silah yapmada sorun bu

nasretdin hoca gole yogurt calarken herkez gulmus hoca gole yogurt caliyor diye yogurt olunca gol yemeyi gelmisler bizim milet ilime ne zaman birakti umursamadi bizim cokus basladi sorun burdan kaynaklaniyor. eskiden yuz kilometre giderler balta alir gelirlerdi yuz kilometreyi gidinceyi kadar balta yapan demirci yokmuydu vardi yapmis oldugu baltalar ise yaramazdi iyi balta yapamazlardi baltalari kesmezdi bugun isvicre ulkesinin el yapimi baltalari var kac para biliyormusun ikiyuz evro baltalar tiras ol baltalarla mesele bundan ibaret erdinc iyi silah var kotu silah var kim ne derse desin bu siteleri avci kiliginda girip avcinin bilmedigi seyleri bilen bu kisiler sagislar abi sen cok iyi anliyorsun silahlardan beni hangi silahi tavsiye edersin dediginde avci sordugunda kendi silahinin ismine veriyor ben kullaniyorum cok iyi av yapiyor. halbuki firma avci bile deyil avci kiliginda siteleri girip avciya kendi silahlarina yonlendiriyorlar boglesi bile var. erdinc

secilmis youtubeden bir kac ozel vido koydum biri sulun avi yapiyorlar hafadaki sinek gibi gorulen koca sulunler furuluyor. ben bunlari biliyorum avci arkadaslar gorsun diye koydum silahlar uzak furuyormu bakin diye birde browning vidosunda silahlar nasil bir islemden deneyden gectigine avci arkadaslar. gorsun diye koydum ama nafile erdinc goren cikmadi yukardaki tek dolma tuvek tek atimlik tuvek benim bir avci boyugum vardi rahmetli oldu bu silahla furdugu tavsan domuz keklik sayisi bilinmez. atis yaptigi mesafe yuz metreyi buluyormus goren avcilardan biri bizim bileder.
silahin on fisek almasi marifet deyil bir fisek alsin silah ama av oldursun bak youtubede bazen bakiyorum ve goruyorum bir domuza bes tane kursun atiyor. tavsani yakalamayi gidiyor. iyi silah bogle av yapmaz YONETIM VIR VIDO KOYDU SIMDI KALDIRDI VIDOYU SILAH ogle oldurur silah patladimi hayvanin cani coktan cikmis olocak bunu yapan sebep sacmalarin iyi isinmasi isinmayan sacmalar hayvani parcalar yarali kalir sacma adeta bicakla okla furmus gibi oluyor iyi ISINMAYAN sacmalarda av sacma iyi ISINDIMI iyi elektiriklendimi sacma silahta av cansiz duser nasil birsey bu biliyormusun erdinc

kizgin bir sise canli bir hayvani sok ne kan cikar kan cikmadigi gibi sis hayvani cok rahat girer ve isler sis hayvani ve hayvan hissetmez bile ani bir sekilde sis girer hayvana. sis cok isinirsa eriyecek sekilde hayvani girmez daglar ve sis eyilir. hayvani sis girmez silahtan cikan sacmalar cok isinirsa sacmalar avi girmez avi ateta sivanir sacmalar ya av yarali gider ya yarali duser saten bogle yapiyorsa avda fisek hayvanin tugleri toz gibi savrulur. yani sacma ya cok isinacak ya az isinacak silahta iste bu unsurlari silah ve silahta olusacak bu unsurlar silahta tam olusmadimi ne yaparsan yap silah av yapmaz. butun mesele burdan kaynaklaniyor. silah yaparken bu unsurlarin olusmasi lazim is burda bitiyor. hep dedimya sacmalar tam ayarinda isinacak av yapmasi icin sogle olacak bogle olacak diye bu unsurlari her silah saglamaz iyi uretimden gecmis iyi celiklerden alisimlardan soku iyi ayarlanmis silahlarda olur bunlar.

birde sovuk sise hayvani sok hem kan cikar hen hayvan hoplar hem sis zor girer hayvani iste sovuk sacmanin iyi isinmis sacmanin marifeti bogle birsey.
birde kece tapa kullan eyer elinde silah kiromlu deyilse nasil olduruyor bak kece tapalar silahin icin iyidir sacmalar namluyla surtunur. hen sacma barutla daha iyi temas eder sacma kece tapalarda yukardaki vidoyu izlersen agir cekimde silahin ucunda komur gibi cikarken sacmayi goruyorsun birde barutun nasil uzadigina goruyorsun dikkatli bakarsan bunun gibi olaylardir silahi iyi av yaptiran

elindeki silah fisek secmiyorsa av hayvanlarin agzindan sari su geliyorsa iyi bir silahtir erdinc cok az silah bogle cikar. iyi bir silah elindeki
arkadaslarina gelince hepsine benim adima selam sogle sozume kusura kalmasinlar. eyer yazdigin gibi av yapiyorsa silahlari kis geliyor kundaklarina sobada yaksin arkadaslarin namlusuna bir su tesisatcisina versin cesme yapsinlar. elinde silahlari baska bir ise yaramaz aynen bogle sogle arkadaslarina saygilarimla avciya

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.