16 çap tarih mi oluyor? - Rastgele Avcı Soru Cevap Bölümü
Sayın Ziyaretçimiz lütfen konu ve cevaplarınızda site içeriğine uygun mesajlar yazınız.
Aksi takdirde site içeriği dışındaki mesajlar yayımlanmaz.
Bilginize.
Ana Sayfa - 16 çap tarih mi oluyor?
Cevap : 16 kalibre (24.01.2007 14:19:51)
Cevap Yazan:
Timur Gören
eskiden 12 çapa acemi tüfeği derlerdi.Dolularının fazla olmasıydı sanırım sebeb (saçma sayısı).aslında 16 kalibre tüfek en iyisi bana göre benimde bir SP m var hem 16 hem 12 kalibre çok memnunum özellikle 16 dan.bu kalibrenin artık tutulmamasına gelince 20 kalibre tüfeklerin enjeltörlü sellektörlü ve magnum fişek atabilenleri üretimeye başlı.bu yüzden 16 kalibre tüfekler ara çap olarak kaldılar yani 12 ve 20 nin arasında.Bu nedenle kısa menzilli ve daha fazla saçmanın hedefe isabet etmesini istiyenler 12 uzun menzilli atış yapmak istiyenler 20 magnum tercih ediyorlar.Sanırım fabrikalarda bu arz ve talebe göre üretim yapıyor bayilerde buna göre tüfekler ve fişekler bulunduruyorlar.Bizim burda her türlü kalibre fişeği bulmak mümkün 12-16-20-28-36 Boludan selamlar.

Cevap : katılıyorum (12.12.2007 09:03:19)
Cevap Yazan:
selim yılmaz
agah çakır mesajından alıntı:
arkadaşlar son zamanlarda aklıma takılan bir soru var, neden artık 16 çap tüfeklere hak ettikleri değer verilmiyor? av tüfeği ve av fişeği üreten firmalar nerdeyse 16 çapı tamamen göz ardı ediyorlar? sizce 16 çap iyi ve sportmen avcılara yakışan ve bazı avlarda 12 çapa nazaran avantajlı olan bir çap değilmidir? görüşlerinizi bekliyorum..

Cevap : 16 ÇAP OTOMATİK (15.01.2010 01:04:46)
Cevap Yazan:
MURAT SEZGİN
Şehir: ANAMUR
BENDE ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ16 ÇAP BROWNİNG AUTO 5 KULLANIYORUM.BU TÜFEGİN ÜSTÜNE TÜFEK TANIMAM.BENCE 20 KALİBREYLE ÜVEYİK 12 KALİBREYLE ÇULLUK AVLAYACAĞINA 16 KALİBREYLE HERŞEYİ AVLA.16 ÇAPA KÖYLÜ MUAMELESİ YAPANLAR BİRKERE KULLANSIN KİM KÖYLÜ ÖĞRENSİN.

Cevap : 16 numara tufekler (15.01.2010 21:16:32)
Cevap Yazan:
nurettin
simdiden fisek alin koyun bol bol kullandiginiz fisekleri dagda bayirda birakmayin toplayin bir kutuda biriktirin barut bulursunuz sacma bulursunuz. kapsan bulursunuz, fisekleri kendiniz doldurursunuz. ilerdeki donemlerde dolu hazir fisek bulamadiginiz. zaman gelecelte sıkINtiya girmemek icin saygilarimla avciya

Cevap : 16 numara tufek (15.01.2010 21:53:07)
Cevap Yazan:
nurettin
16 cap tüfekler her bakimdan daha iyidir.
hem hafif olmalari avda tasimak icin kolay olmalari fisekteki ne cok sacmasi ne az sacmasi ile tam bir av tufeyidir. hem uzak furmalari.
asil benim bassedeceyim unsur. bu silahlarin domuz avinda cok etkili olmalari 20 numara kursunlar ufaktir. domuzda fazla etki yapmaz 12 numara tufeklerrin kursunlari iri oldugundan barut cok olmasi lazim öndeki kursunu hedefi iyi duzgun göndermesi icin 12 numara kursun böyük oldugundan uzak atislarda güc kaybina uyrar kursun agir oldugundan cok borut koyarsin tufek cok darbe yapar bu seferde tufeyi hakim olamassin yine av furman zor olur. 12 capla
eskiden amerikada kizil derilerin amerikan avcilarin bufula furmak icin kullandagi tek dolma tek atimli tepeden dolma tufeklerin kullandigi kursunlar. 16 cap tüfeyin kursunu böyüklügündedir.
hem boyüklük nedeni ile uygun olan bu kursun uzak atislarda hem yalpalamaz bu kursun hedefi duzgun gider. domuza furdugunda av hayvanindan dis kanama olmaz bu tufeklerde kanama olur ic kanama olur bu ic kanama hayvanin icinde kan basinci olusturur. buda kalbi sıkISTIRIR, ani ölumleri neden olur av haynaninda ve av hayvani uzak gitmez. ölur.
hem kovandaki barut uygun seviyede oldugundan hem silahi atis esnasinda daha iyi hakim olunur. kursunu uygun böyükte oldugundan domuz uzerinde iyi darbe olusturur.


ben cok domuz furdum 16 capla birde browrning 16, otomatik vardi hareketli namlu kursunu yivli gibi sacmasi roket gibi tufekti guzeldi saygilarimla avciya

Toplam 3 sayfadan 2. sayfa görüntüleniyor.Ana Sayfa« İlk<123>Son »
Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.