Av Silahının Sırrı

Selam avcı kardeşlerim sizlerin yazılarınızı okuyorum her avcının olduğu gibi iyi silah almak iyi avlanmak bir avcının en çok merak edip öğrenmek doğru olanda budur. Sizleri av silahın namlusundan bahsedeceğim. Nedir silahların namlu özellikleri? Silahları yaparlar iken bir kaç çeşit metal maden kullanırlar? Bu kullanılan madenlerden en çok kullanılanı krom dur benim sizleri asıl anlatacak olduğum iyi namlunun özellikleri nedir?

Bu iyi namlunun özelliği ne derseniz? Avda iyi saçma süren, uzak yeri vurabilen namlu demek. Nasıl olur bu namlular derseniz? Genellikle bu namlular atış esnasında saçmayı kıvamında ısıtır ve iyi elektriklenme yapar. Bu namlular atış esnasında namlunun içinde giden saçma sürtünmeden iyi elektriklendirme olur. Bu elektriklenme namlunun ucundan bir mesafeyi kadar bu elektrik akımı saçma unsuruyla gider, yani bir simsek gibi yıldırım gibi bir akım olur. Bu akım avı isabet edince avı sanki elektrik çarpmış gibi av düşer bu iyi namlunun marifetidir. Bu namlular silah yapan satanlar bilir ama söylemezler sorsanız atıp saklarlar yok öğle şey derler geçerler. Bu görevi yapmayan namlular av düştükten sonra arkasından yakalamaya gidersiniz avı köpekle koşarak, ha havalı tek saçma tüfekle vurmuşun avı ha okla vurmuşun aynıdır bu namlular böyle av yapar. Çünkü namlu su borusu gibidir. İyi namlu böyle av yapmaz iyi namlunun avı vurduğunuz zaman kuşun ağzından sadece su gelir, kötü namlunun vurmuş olduğun avdan kan gelir. Ağzından neden iyi namlunun vurmuş olduğu namludan kusun ağzından su gelir çünkü o namluda saçma iyi elektriklenmiştir kıvamında ısınmıştır.

Namluyla av arasında şimsek gibi bir elektrik akımı olmuştur av çarpılmıştır. Bu akımdan kötü namlularda bu olmaz hep av yaralı kalır, iyi namlularda olur bu. Silahın kararı olan fişeği bulamadığınızdan olur sadece iyi namlularda kötü namlularda zaten kararlı olan fişeği bulamazsınız.

Nasıldır bu iyi namlular derseniz silahın namlusuna elinizle tutun biraz bekleyin sonra bırakın ne olacak namlunun üzerinde elinizin izleri kalacak iyi namlularda bu çok belirli kalır el izi namlunun üzerinde bu iyi bir namlu sayılır niye derseniz bu namlu insan ısısından form alıyor demektir. Bir insan ısısından form alan namlu barutun ısısından iyi form alır. Nedir bu form saçmayı iyi ısıtır, kıvamın da ısıtır namlu saçma namlu içindeki sürtünmeden de iyi elektriklenme olur. Bu yani silahın iyi av yapmasını sağlar. Yani bu silahların üzerinde elinizin şekli yani elinizin resminin belirgin çıkması gerekir. Bu silahlarda bakır karışımı çoktur. Bakır karışımı olan silahlarda elektriklenme çok olur bilirsiniz elektrik bakır kablolardan daha düzgün akım yapıyor. Bakır karışımı olan namlular kırmızı durur. Bu namlular İtalyan Fransız Rus markasında silahlarda vardır bu bakır karışımı Avrupa silahlarda hemen hepsinde namlu yapımında kullanılır hepsinde olmasa çoğunda vardır. Bazı namlularda çok belirgin kullanılır bakır silahın namlusuna güneşe tutunca renk yapar kırmızı mavi mor sari siyah karışımlı olur bu namlular bunun gibi renk yapar. Aşırı krom kullanılmış namlular siyah oluyor bunlar kısa mesafeli saçma sürer. Bakır karışımlı olanlar uzun sürer saçmayı her yönünden etkilidir. Avda bu silahları satan yeni modellerine bir tomar para isterler eski modellerini bulursanız alabilirsiniz.
Umarım yazmış olduğum bu yazımdan bir şeyler anlamışsınızdır.

Değerli avcı kardeşlerim.

Saygılarımla.

Avcı Arkadaşlara

Yazan : Nurettin ÖZTÜRK

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.