Avcılıkta Çözümler

Merhaba avcı kardeşlerim yazıma başlamadan önce bol avlar dilerim. Türkiye'de avcı malzemesi satan yerlere gittim konuştum. Niye kopuksunuz böyle birbirinizden diye sorduğumda bana ilk cevapları köylü avcılar bizlere avın yerine göstermiyor diye hemen yakınıyor. Bunun sebebi şehirlerdeki avcılar ve kulüpler. Bu avcılarla sadece av mevsiminde görüşüyorlar. Sadece av var mı diye sormakla var diyen köylü avcı bizim şehirli avcı buralara gidip avlanıyor. Gayet doğal avlanmalı ama burada yapılmayan uygulanmayan bir kusur var.
Şunlar uygulanmıyor ben diyorum ki sadece av zamanı birbirinize hatırlamayın. Her zaman birbirinizle görüşün ne yapabiliriz diye.

Av avcılık için mutlaka yapılacak şeyler var. Neler yapılabilir avın çoğalması için neler yapılmalı ne kadar avlayabiliriz bu sene ne kadar av var. bir araya gelip dostça birbirinize kıskanmadan tartışmalısınız. Gereği gibi avlanmak için çok ufak saçma kullanmayın kullanırsanız ne olur, ufak numara saçma avı biraz mesafe dışında ateş edilirse avı yaralama yaralı gitmesine sağlarsınız bu konuları konuşursunuz. Hiç olmazsa bir paket çay alır konuşmaya gidersiniz. Yani sadece av zamanı görüşmeyin, birbirinizden habersiz avlanmayın, birbirinize karşı saygılı olun kuşları son kuş kalıncaya kadar vurmayın, vurursanız köylü avcılarla aranızda sorun çıkar. Avı gösteriyoruz son kuş kalıncaya kadar vuruyorlar diye her zaman yakınıyorlar. On numara saçmayla geliyorlar bıldırcın saçması ile keklikleri tavşanları telef ediyorlar diye kızıyorlar. Ben bunu bütün şehirli avcıların yaptığını söylemiyorum ama aralarında bazı guruplar yapıyor. Bunları bağlı oldukları av kulüpleri uyarmalı, dikkat etmeli yoksa aranızda hep sorunlar çıkar. Ben diyorum avlanmak herkesin hakkı ama böyle sorunlu birbirinize saygısızca saldırmak konuşmak sizleri bir araya getirmez. Bunu benden daha iyi bilirsiniz. Gidin avlandığınız yerdeki insanlarla konuşun çay içmeye konuşmaya gidin birbirinizi dinleyin onların rahatsız oldukları şeyleri avlandığınız yerlerde oturan. İnsanlara onları rahatsız oldukları şeyleri yapmamayı özen gösteriniz. Ben avlanırım avlanmak için bir tomar para veriyorum ben istediğimi yaparım demeyin. Çünkü onlar orada oturuyor onların arazilerinde avlanıyorsunuz. Bunları unutmayın.

Bizler domuz avı yapardık köylüsü, şehirlisi, zengini, fakiri, okumuşu, okumamışı. Pazar günleri bir araya gelirdik fişekleri olmayan avcıları fişek verir, tüfeği olmayanlara tüfek verirdik. Festival gibi av yapardık hafta sonu ne zaman gelecek diye bakardık bu gün olan kuralların hiç biride yoktu. Ama bizler bu günkü kurallar varmış gibi avlanırdık yetişkin avcı ağabeylerimiz yeter fazla vurmayın keklikler çiftleşmeye başladılar avı bırakın diye hep uyarı gelirdi yetişkin avcılardan. Yani birbirimize saygılı ve dinlerdik dinlemeyenlere çok kızarlardı üremek için bir kaç keklik kalmış avlanıyorsunuz diye fena kızarlardı. Ya şimdi böyle şeyler yok artık avcılar birbirini ne arıyor nede soruyor. Yani birbirinden kopuk yaşıyorlar ayrı avlanıyorlar. Birde bir sürü kavgalar oluyormuş avlanmaya gittikleri yerlerde. Ben böyle şeyleri hiç yaşamadım bana çok abes geliyor böyle şeyler. Bizler kilometrelerce uzaktaki avcı arkadaşlarımızı ava davet ederdik. Böyle birbirinizden kopuk hiç bir şey yapamazsınız. Avlanmadan önce avlanacağınız yerdeki insanlarla avcılarla önce diyalog kurmaya bakın.Sonra avı düşünün bencilleştikçe elinizdeki her değeri yetirirsiniz.
Türkiye avcısına bol avlar diler ve neşeli dostça avına sahip çıkmış, arkadaşına sahip çıkmış, birbirine değer veren, birbirini dinleyen, avı gereği kadar avlayan bir festival gibi avlara ulaşmanızı dilerim.

Saygılarımla.

Avcı Arkadaşlara

Yazan : Nurettin ÖZTÜRK

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.