Türkiye Avları

Türkiye avları değerli avcı kardeşlerim malum Türkiye'de yeterince av bulunmuyor kalmadı kışın havalar çok soğuk giderse ördek kaz çulluk bıldırcın gelecek Türkiye'ye yoksa çok soğuk gitmezse kış dünyada av Türkiye'ye av gelmez malum dünya gittikçe ısınıyor buda av hayvanlarını etkiliyor. Sular azalıyor var olan sularımız ya kirleniyor, yada oradan alınıp kaynak yerinden içme sulama suyu olarak götürülüyor ormandan bu doğayı av hayvanlarını etkiliyor. Sizlerden avcılardan rican buralardaki hayvanların içeceği kadar su mutlaka bırakılmalı. Yapmayanları uyarmalıyız yoksa av hayvanları su bulamaz hale gelecek. Bizim has hayvanımız olan keklik tavsan güvercin domuz ve diğer av hayvanları azalıyor yok olma durumuna geliyor.

Bizler avcılar yapacağımız şey çok. Avlarımız için ne yapabiliriz. Yer altına çekilmiş suları ama çapayla kazarak, aranızda para toplayarak, bir kepçeciden rica ederek su çıkabilecek veya daha önce su varmış kesilmiş derine çekilmiş suları kazıp çıkarmalıyız av hayvanlarının içeceği hale getirmeliyiz. Zaten tarım ilaçlarıyla tehdit altında olan av hayvanlarımıza birde susuzlukta eklendi mi yıllardır av hayvanı bulunan yerlerde av bulmak neredeyse imkansız hale gelmekte. Yerli avlarımız olan keklik türleri tavşan güvercin diğer av hayvanlarımız yok olmakta.

Malum Türkiye'nin durumu kuraklık bize çok iş düşüyor. Su konularında çok titiz olmalıyız avcılar su konusunda yoksa avlanacak av bulamayız. Çevrinizde fabrikalar dereleri kirletiyorsa sesinize çıkarın tepki gösterin orası düzeline kadar. Su olmazsa malum hayat olmaz. Eğer bulunmuş olduğunuz yerde su çıkarmak zor ise yoksa başka yapılacak şeyler av hayvanların yaşamadığı yerlerdeki sular varsa bu suları hiç olmazsa su borusuyla oradan suyu alıp av hayvanların yaşamış olduğu yerlere getirin. Buda olmazsa geriye suni göl kalıyor. Bu ne, kış sularından toplanmış su, nasıl mı, bir kaç örnek yazıyorum dikkatinize. Bizim avlandığımız. av bölgesinde köylüler bir suni göl denemesi yapmışlar. Nasıl bir çukur açmışlar, on metre genişliğinde beş metre derinliğinde bir çukur kazmışlar Kışın burada su toplanıyor tabi bu küçük bir boy çukur deneme amaçlı olumlu olursa yüz metre genişliğinde on metre derinliğinde yapılıyor. Bu göllerde kışın su toplanıp yazın sulama amaçlı kullanılıyor. Böyle bir çukur açmışlar ne olmuş dersiniz. Burada bir yaz su kalıyor bu çukurda burada otuzun üzerinde keklik olmuş bu suyun sayesinde tavşanlar olmuş domuzlar geçmezken oradan domuz geçmeye başlamış yani farkında olmadan avı çoğaltmışlar. Bir iş yapmışlar farkında değiller. Su bulunmayan yerleri böyle çukur açtırırsanız açarsanız hem av hayvanlarınız çoğalacaktır, hem doğaya hizmet etmiş olacaksınız. Avcılar ve bu işi destekleyecek insanları bulup para toplayıp bir kepçe ile bu çukurları açabilirsiniz. Eğer traktörle buralara ulaşılırsa tankerle su ilave yapabilirsiniz daha da. Bu çukurların dibine naylonla kaplarsanız naylonun güneşten yanmasın diye toprakla örterseniz çukurdaki suyu toprak çekmesin diye, orda bir yaz boyu su kalacaktır. Buda size orda av hayvanı kazandıracaktır. Olmuş gördük bu gibi şeyler yapmazsanız elimizde kalan yerli av hayvanlarını kaybedeceğiz.

Birde tilkilerden bahsedeyim tilkiler keklik tam kuluçkaya yatmış olduğu zaman kanatları uyuşmuş keklikleri kuluçkada yemesi yetmiyormuş gibi yumurtalarda gidiyor. Onun için mutlaka tilkiler askeri düzeyde avlanmalı yoksa avlak yerinizdeki kalan bir kaç keklikten olursunuz. Bu konuda nasıl bilgi sahibi olduk bundan yıllar önce tilkiler kürkleri için avlanırdı avcı olmayan bazı kesimler zehirleme şeklinde avladılar yıllar önce tilkiler azalınca ne oldu dersiniz. Yirmişer, otuzar, onar alaylar sürüler halinde keklik oldu ne zamana kadar. Tilkiler tekrar çoğalıncaya kadar. Tilkiler çoğaldı gene keklikler yine azaldı. Yine böyle zehir usulü ile avlanmışlar gene keklik çoğaldı bu demek ki tilki tavşanın, kekliğin azalmasında çoğalmasında çok büyük faktör. Ben demiyorum zehirleyin tilkileri ama avlayın bunun faydasını göreceksiniz.

Buda yetmez köylerde yani kırsal kesimlerde artık eskisi gibi insanlar oturmuyor bir sürü arazi ekilmiyor. Ekilmeyen arazilerde yem bulamıyor av hayvanları eskiden kırsal kesimlerde büyük bir kesim arazi ekiliyordu arpa, buğday, mısır, çavdar av hayvanları yem bulmakta zorlanmıyordu şimdi çok arazi boş ekilmiyor. Köyler boşalıyor devletin yanlış politikasından. Ben öneriyorum bir çuval tohumlu bitkilerden bu arazilere ekin. Av hayvanları için masraf ne olacak rica etseniz bir avcı köylüden mazotunu alırsınız bir kaç çuval ekilecek tohumlu bitkilerden bu arazileri ekin bunları yaparsanız ben garanti veriyorum bölgenizde çok verimli avlar olacaktır değerli avcılar.

Saygılarımla.

Avcı Arkadaşlara

Yazan : Nurettin ÖZTÜRK

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.