Avlanan Avcı

Selam avlanan avcı, bu yazımda sizlere akıl vermek haddim değil. Tavsiye ve bilgilerimi paylaşmak sizlerle. Ben her çeşit silahı kullandım eski avcılar bilir dolma tüfek kullandım kara barut kullanır bu silahlar. Bu silahları alır almaz ava gitmezdik. Sizler diyorsunuz rc marka fişekler daha iyi şunlar daha iyi gibi. Birbirinize sorarak fişek alıyor avlanıyorsunuz bu tam doğru değil. Asıl doğru olan önce gidip bir av marketinden bir kaç çeşit fişek almak. Kullanmış olduğunuz silahı iyi tanımak. Önce gidin boş bir arazide bu almış olduğunuz fişekleri deneyin. Yirmi beş otuz metreden bir taş dikip deneyin. Saçmaların taşın üzerinde nasıl bir tahriş darbe yaptığına bakın. Hangi fişek daha fazla saçma vurmuş hedefe bakın. Vurmak yetmez birde bu saçmalar hedefin üzerinde üçerli ikişerli dörderli bir arada birbirine çok yakın olması gerekir. Hedefteki saçmaların ortası siyah kenarı açık gri parlak olmalı. Böyle yapan fişek silahınıza en uygun olan fişektir. Çünkü bu saçmaların adı vardır yan yana üst üste gelmiş üçerli saçmaların adı eksi, artı şok adlarını vermişler bu saçmaların kursun etkisi vardır. Elinizde silahın kalitesine göre değişir. Genellikle böyle silahlar Fransız İngiliz Belçika yapımı silahlarda bunlar bulunur. Bunları silah üreten firmalar bilir. Bunları çok az avcı bilir zaten av yapan bu saçmalardır. Bakarsınız o kadar uzaktaki ava ateş eder vurdu dersiniz. Nasıl olduğuna şaşırırsınız. Silahların böyle marifetleri vardır. Bunları bilip ona göre ava çıkarsanız avda daha fazla şansınız var demektir. Elinizdeki silahın bir menzili vardır. Her silahın bir menzili vardır bunları en kısa zamanda öğrenmelisiniz. Avlanırken sizler bunların avantajını göreceksiniz. Arkadaşım tavsiye etti deyip alıp ava giderseniz olmaz şansınızı azaltmış olur avlanma konusunda bir şeyler öğrenemezsiniz.

Önce elindeki silahın tanımalısın rastgele fişek alıp ava gidilmez. Giderseniz şansınız olmaz avda az av vurursun hiç vuramazsında. Sinir olursun elindeki iyi bir silahtır satarsın anlamazsın avın kabus olur. Sinirden başka bir şey olmazsın. Farkında olmadan ateş ettiğin avlar yaralı gider. Öldürür öldürmez uzak yakın ateş edersin avcı değil sinir avcısı olursun. Bunları yaşamamak için iyi bir silah almaya bakın. Önünüze gelen silahları almayın kusura bakmasın av bayileri silah satmak için bir sürü palavra üretirler. Bunlara inanmayın denemeye imkanınız varsa silahı deneyin denemeden almayın.

Avcılıya yeni başlıyorsanız mutlaka bir iyi bilen güvendiğiniz avcı arkadaştan yardım isteyin. Yoksa işe yaramaz bir silah alırsınız avcılık size zevk vermez hale gelir.

İyi bir avcı olmak istiyorsanız. Tavşan avlarında dört, beş ve altı numaradan başka kullanmayın kullanırsanız tavşanı yaralı göndermen çok yüksek olacaktır. Keklik avlarında da beş, altı ve yedi numaradan başka kullanmayın. Uzak ateş etmeyin kekliklere yaralı gider gittiği yerde ölür. Buda biz avcılara yakışmaz.

Çulluk avı sadece kışın olduğundan çulluk avı için altı, yedi numara kullanın. Beş numaralı saçma ile olmaz mı olur, daha da iyi olur. Vurdunuz mu av orda kalır vuramadınız mı av yaralı gitmez. Beş numara saçma iridir çulluk nazik bir hayvan olduğundan bir tane isabet etmiş olsa çulluk orda kalır. Avın yaralı gitmesi çok az olur buda ava saygı göstermiş değer vermiş olursunuz. Çok ufak numara saçmalar kullanıp bir tane isabet etse av yaralı gider. Buda bize avcılara yakışmaz.

Sizlere yaşam veren avlara saygıyı esirgemeyin.

Değerli avcı kardeşlerim kurşunlarınızı da silahınızı da deneyin. Silahınızın kurşunu isabetli gidiyor mu bakın. Kurşunu en az yüz metrede deneyin yakın mesafede anlayamazsınız kurşunun isabetli gittiğini. Silahınıza kurşun denerken mutlaka sabitleyin, silahınızı sabitsiz tam anlayamazsınız. Her kurşun aynı gitmez hedefe hedefin değişik yerlerinden isabet eder kursun bu. Hiç önemli değildir, maksat silahın kurşunları hedefi vursun bu önemli. Mutlaka silahınızı mutlaka sabitleyin ateş ederken.

Saygılarımla.

Avcı Arkadaşlara

Yazan : Nurettin ÖZTÜRK

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.