Türkiye Avcısı

Merhaba Türkiye Avcısına,

Bu yazım Türkiye avcılarına ve Türkiye'ye.

Yazıma başlamadan önce bu bu yazımı okuyan avcı arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Türkiye'de avcılık çözümü zor, kolay bir söz vardır "Milletsiz devlet olmaz devletsizde millet olmaz" Bu sözden önce millet lazım devlet olmak için yahu diyeceksiniz. Bu sözün avcılıkla ne alakası var, çok alakası var. Sen milletine yaşamış olduğu topraklar üzerinde haklarını doğru dürüst vermezsen, ülkesi dediği yerde onu huzurlu şekilde kanunlar çıkarmazsan sorunda başka çarpıklıktan başka bir şey elde edemezsin. Bu yoldan çıkarak av kanunlarına bir kaç yemek yediğiniz zengin avcıların sözleriyle, yurt dışında gördüklerini sizlere anlatılanlarla kanun yapılırsa Türkiye'de avcılık çözülmez.

Sen aşağıdaki avcıyı görmeden, halkını görmeden kanun çıkarılırsa bu neye benzer biliyor musunuz? Bizim avcılar bunu bilir hedefi görmeden ateş etmektir. Karşındaki insan mı, köpek mi, bir evcil hayvan mı bilemezsin onu vurursun. Bu Türkiye'de avcıları dinlemeden araştırmadan köylü avcı şunu yapıyor şöyle avlanıyor avcılık kurallarını çiğniyor.

Torbacı, boğcacı kelimesini söylerken düşünmek lazım. Görmediğin bilmeden araştırma yapmadığın avcılık konusunda kanunlar çıkarırsanız karşınızda neyi vurduğunuzu bilemezsiniz. Sonra gidersiniz vurduğunuz bir insandır. Ben inanıyorum Türkiye avcısı kaçak avlanmak istemez. Ama sizlerin yetkililerin bu insanlar için kanun çıkarmamasıdır. Doğru dürüst herkes ağzına geleni konuşur, hele bizim yurt dışına giden avcılarımız. Yurt dışında avcılık şöyle böyle aynı kanunların Türkiye'de çıkarılmasını ister. Tamam bende isterim dünyadaki güzellikler benim ülkemde de olsun ama bu sözümü şöyle yazacağım. Eşşek 50 kg yük götürür sen bu eşşeğe 100 kg yük yüklersen ne olacağını herkes bilir. Yurt dışındaki av kanunlarını Türkiye'de uygulamak zor olur bu zamanla olur siz yeni doğan çocuğa hemen yürüsün diyorsunuz. Yürümez efendiler. Seni halkın fakir cebinde yok yirmi YTL para. Sen gelişi güzel kanun çıkarıyorsun köylünün bahçesi sigorta ile korunmuyor işsiz insanları, gelir düzeyi olmayanlara maddi yardım yok, mahsulü olursa birkaç kuruş parası olur onu da kendine mi bakacak, okuttuğu çocuğuna mı gönderecek sen bu bu durumdaki halkına tepeden inme avcılık kanunları yapıyorsun. Bir meyve ağacı en az on yılda yetişir buraya bir kaç domuz girse yerle bir eder. O köylünün yani yasak koyduğun avlanamaz dediğin paran varsa avlan yoksa bakarsın dediğin çiftçine ve avcına bu darbeyi vurursan zaten devletin kötü yönetimlerinden köylerde insan kalmadı. Botanik yetişen meyve sebze artık köylerden yeterince gelmiyor. Dünyanın bu meyveler sebzeler için tomar tomar verir bizler ise bunları üreten insanları görmezlikten gelip kafamıza göre kanun çıkarırız. Orman dairesi gelir ellerinden arazisini alır bu insanlar et alamadığından iki Keklik, bir Tavşan vuracaktır çocukları için. Onu da müsaade etmez elinde ne varsa almaya yasaklamaya çalışır bu şekilde bu insanları yaşamakta olduğu ülkeyi sevmekten mahrum yapar.

Avcıyı bir avcılık müsaadesi almaya ruhsat almaya kalksa bir sürü işlem para demektir. Her önüne gelen bu insanlarda para alır. Devlet dairelerinde haklı haksız birde bu yetmezmiş gibi terörist muamelesi görür. Doğayı yok edecekmiş gibi görülür. Sanki bu insanlar avcılığı icat etmiş gibi avcılardan alınan para ile memura devlet görevlisi kim varsa maaşları bu paralarla ödenir. Bir de kendi parası ile aşağılanır. Avcı karşısındaki memur, bunun avcının vermiş olduğu parayla orda durduğunu unutur. Saygı duyacağına insanı yolmaya çalışır, bir sürü hakaret görür Jandarmaya gider ne yapacaksın silahı, Polis merkezine gider silahı ne yapıyorsun, Diğer devlet dairelerine gider yazık değil mi hayvanları öldürüyorsunuz sözünü duyar. Köylere gelen sürek avı yapıp onlara güzel avlanması için süreççi olur. Süreççi olduğu ava yardım ettiği yanına avlanmak için gelen bazı zengin avcı arkadaşlarından da oradan gittiklerinde arkasından bir sürü laf duyarlar. Efendim bizim boğcacılar hiç av bırakmamış hepsini vurmuş iftirasına uğrarlar. Kendi avcı arkadaşlarından ondan sonra Türkiye'de bir sürü avcı var ama resmi değil diye yakınırlar.

Sağlık ocaklarındaki Doktorların verecekleri rapor olumlu olmuyormuş. Devlet tam teşekkülü hastane olacakmış sağlık raporu almak için.O zaman ben diyorum sağlık ocaklarındaki Doktor değil Baytar olması gerekir ben öyle zannediyorum bunların raporları geçersiz olduğundan. Pekala böyle yapmakla ne oluyor avcılık gelişiyor mu resmi avcı çoğalıyor mu HAYIR. Hangi avcılar resmi oluyor bölgesinde avı olmayan Türkiye'nin her tarafına ava gidenlerden daha fazla resmi avcı oluyor. O avcı da risk almak istemediğinden dolayı. Bunlar da köylerinden çıkmasa o atıp sıkan avcı arkadaşlar da almaz ruhsat.

Ben diyorum ki böyle olacağına, bir adam gibi avcılık çözümü bulalım ki herkes hak ettiği gibi avlanmalı yaşamalı yoksa böyle hiç bir yere varamayız. Zengin in parası züğürt ün çenesini yorarmış. Bohçacılar şunu yaptı, bunu yaptı yıllar boyu konuşmakla kalırlar. Birde Afrika'dan bahsedelim Afrika'da bir sürü beyaz insanlar ve mafya tarafından yönetilmekte niye mi çünkü Afrika'nın siyah insanları sahip çıkamıyormuş Afrika av hayvanlarına onun için beyazlar daha iyi yapıyormuş. Bu gün Romanya'da Macaristan'da bu işin mafyası bile var avcılığın biliyor muydunuz. Ben diyorum özel avlak olmalı ama olurken de bu ülkenin avcılarına da avlanacak yer bırakılmalı. İyi avlak olacak yerleri zengin avlakçılara, bu işin mafyasına bırakılıp av olmayan yerleri devlet avlağı bırakılmamalı. Adaletli bir şekilde yapılmalı. Duymuşunuzdur Heybeli ada da insanlar uyurken özel avlak yapılmış sadece av olmayan avcılık yapılması zor olan kesimi devlet avlağı olarak bırakılmış. Bu olayları Türkiye avcısı ses çıkarmazsa avlanacak devlet avlağı bulamaz hale gelirsiniz. Bir sürü yalanlarla işte torbacı para kazanacak köylüye buradan para gelecek diye. Böyle şeylere kanmayın bir bakarsınız elinizden avlak yeriniz gitmiş avlanmak için bir Kekliğe elli YTL ödemek zorunda kalırsınız. Yıllardır avladığınız avlak yerine elinizdeki silahları torunlarınıza anlatır hale gelirsiniz. Bir zamanlar bende avcıydım demek zorunda kalırsınız.

Sevgili avcı arkadaşlarım bir olun, iri olun yoksa sizleri dikkate almazlar.
Bir ekmeği bütün yiyemezsin böl parçala afiyetle lütfen avcılardan ricam dikkat edin.

Saygılarımla.

Avcı Arkadaşlara

Yazan : Nurettin ÖZTÜRK

Sitemizin "Soru Cevap Bölümünde" Bulunan Videolar, Resimler, Makaleler, Vs. Ekleyen Kişiye Aittir.
Bunlardan Doğacak Sorunlardan RASTGELEAVCI.COM Sorumlu Tutulamaz.
© RASTGELEAVCI.COM Tüm Hakları Saklıdır.